Akcja: Zielone Uniwersum

11 października 2021

Budowanie czegokolwiek bez drzew to już przeszłość. Drzewa w naturalny sposób oczyszczają powietrze, działają antydepresyjnie i obniżają temperaturę w miastach. Stanowią także jedną z naszych najważniejszych broni w walce ze zmianą klimatu.
Uniwersum już teraz jest otoczone pięknymi, starymi drzewami, które tworzą przyjazną przestrzeń do życia. Jednak możemy i chcemy zrobić więcej. Przyszłych mieszkańców osiedla przy Pomorskiej 169 zapraszamy do udziału w naszej akcji: Zielone Uniwersum.

Plan jest następujący:
1. Zespół Dynamix zasadzi 117 drzewek i krzewów na terenie Uniwersum, w imieniu właścicieli każdego ze 117 mieszkań.
2. Właściciele każdego mieszkania nadadzą imię jednemu drzewku i staną się jego honorowymi opiekunami.
3. Przy drzewkach umieszczone zostaną tabliczki z nadanymi imionami oraz nazwami gatunków.

Poprzez przypisanie drzewkom opiekunów i wybranie im imion chcemy nadać naszym zielonym przyjaciołom należne znaczenie. Drzewa i krzewy w Uniwersum będą stanowić bardzo ważny element otoczenia. Odwdzięczą się mieszkańcom czystszym powietrzem i stabilniejszą temperaturą otoczenia, jeśli tylko dostaną minimum wymaganej opieki. Tabliczka z nazwą gatunku będzie pełnić funkcję edukacyjną dla najmłodszych – a może także tych trochę starszych?

Nasadzenia w Uniwersum będą złożone z 17 różnych gatunków. Zostały wyselekcjonowane w taki sposób, żeby świetnie poradziły sobie z coraz częściej przytrafiającymi się w naszym klimacie suszami, ulewnymi opadami i gwałtownymi zmianami temperatur. Robinia akacjowa, klon polny i grab pospolity będą odporne na susze. Rośliny okrywowe pomogą z retencją wody i będą dużo trwalsze niż chociażby trawniki. Sosna, świerk i rododendron zapewnią przyjemną dla oka zieleń także w środku zimy, a jarzębiny, bzy i róże będą cieszyły oko pięknymi kwiatami w sezonie. Bluszcze i pnącza posadzone przy budynkach będą stanowiły dodatkową termoizolację.